Witaj ponownie!
Mail Grupowy pomaga Twojej grupie sprawnie się komunikować, dzielić notatkami, wydarzeniami i opiniami. Dowiedz się więcej »
Przedmioty Wykładowcy Uczelnie

mikrobiologia - ćwiczenia 1


Uniwersytet Politechnika Wrocławska
Politechnika Wrocławska. Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Jeleniej Górze
Politechnika Wrocławska. Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Legnicy
Politechnika Wrocławska. Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Wałbrzychu
PWr
Prowadzący Waldemar Adamiak
Informacja dla prowadzących
Podgląd

Ćwiczenie 1.doc

Podgląd pliku (pełna wersja wyższej jakości po zalogowaniu):
Ćwiczenie 1

Ćwiczenie 1


Temat: Budowa i obsługa mikroskopu. Przegląd glonów.


Cel ćwiczenia:

  • Zapoznanie się z budową i obsługą mikroskopu optycznego.

  • Obserwacja mikroskopowa glonów w preparatach utrwalonych.

  • Obserwacja mikroskopowa glonów wodnych w preparatach przyżyciowych.


Wprowadzenie:


Przyrządem właściwie niezbędnym przy obserwacji obiektów o rozmiarach poniżej 1 mm jest mikroskop. Ogólnie jest to przyrząd pozwalający zwiększyć kat pod jakim obserwator będzie widział obiekt z odległości dobrego widzenia. Wiąże się z tym podstawowy parametr mikroskopu tzn. powiększenie . Jest to stosunek kąta pod którym jest widziany obiekt pod mikroskopem do kąta pod jakim będzie widziany okiem nieuzbrojonym. Mikroskopem jest każdy przyrząd spełniający te funkcje .Począwszy od zwykłej lupy ,skończywszy na mikroskopie elektronowym bądź akustycznym . Stereotypowo przez mikroskop rozumie się jednak przyrząd optyczny. Pomijając tu mikroskop prosty (lupę), jest to układ składający się z minimum 2 elementów : obiektywu i okularu. Często dodatkowo wyposażony jest on w układy umożliwiające podświetlanie pola widzenia.


Komórka (łac. cellula) jest to najmniejsza strukturalna i funkcjonalna jednostka organizmów żywych zdolna do przeprowadzania wszystkich podstawowych procesów życiowych (takich jak przemiana materiiwzrost i rozmnażanie). Komórka roślinna posiada ścianę komórkową i chloroplasty, których komórka zwierzęca nie posiada. Ale te komórki posiadają także te same organelle tj. błonę komórkową, cytoplazmę, jądro, mitochondrium a także wodniczkę.


Struktura

Komórka prokariotyczna

Komórka eukariotyczna

Ściana komórkowa

Obecna

Brak u zwierząt i niektórych protistów

Błona komórkowa

Obecna

Obecna

Jądro komórkowe

Brak

Obecne

Chromosomy

Koliste DNA, niewielka ilość przyłączonych białek

Liniowe DNA połączone z licznymi białkami

Mitochondria

Brak

Obecne

Chloroplasty

Brat

Obecne w komórkach fotosyntetyzujących

Siateczka śródplazmatyczna

Brak

Zwykle obecna

Rybosomy

Obecne

Obecne

Aparat Golgiego

Brak

Obecny

Lizosomy

Brak

Obecne

Wakuole

Brak

Obecne u roślin, grzybów i niektórych protistów

Cytoszkielet

Brak

obecny


Glony są to proste rośliny beztkankowe, niezróżnicowane na korzenie, łodygi i liście. Mają jądro komórkowe, są samożywne, posiadają chloroplasty. Większość z nich ma chlorofil a. Nie stanowią jednolitej, samodzielnej grupy taksonomicznej. Ewolucyjnie przedstawia się je jako bliżej niespokrewnione linie rozwojowe. Glonów jest ponad 30 tysięcy gatunków, z tego w słodkich wodach żyje około 14 tysięcy. Są zarówno organizmami mikroskopijnymi (kilka mikrometrów) jak i olbrzymimi, dochodzącymi do 100 m (glony morskie). Glony mogą być jednokomórkowe lub wielokomórkowe. Żyją wszędzie tam, gdzie jest woda, nawet w śladowych ilościach. Można je znaleźć nawet w piasku, na śniegu. Okresy niekorzystnych warunków przeżywają dzięki przetrwalnikom, cystom. W sprzyjających warunkach niektóre glony wchodzące w skład planktonu mogą tworzyć zakwity (jest to zjawisko występowania dużego zagęszczenia komórek glonów, często sygnalizowane zmianą barwy wody). Są pionierami w  zasiedlaniu nowych terenów. Glony są też wspaniałymi wskaźnikami cech środowiska wodnego, głównie trofii i zanieczyszczenia. Wykorzystuje się je do oceny aktualnego stanu środowiska. Nauka o glonach nazywa się fykologią. Nazwę wzięto, powracając do pierwotnej nazwy, podawanej przez greckiego filozofa Teofrasta określającej glony jako phycos.

Obserwacja mikroskopowa glonów w preparatach utrwalonych.


  1. OkrzemkiTen proces jest rezultatem rozmnażania bezpłciowego okrzemek, z każdym kolejnym podziałem komórki, komórki potomne są coraz mniejsze. 
Dzieje się tak dlatego, że okrzemka składa się z dwóch niejednakowej wielkości połówek i po podziale zawsze dobudowuje tą mniejszą połówkę.  1. Skrętnica

  2. Drzewinka

Obserwacja mikroskopowa glonów wodnych w preparatach przyżyciowych.


  1. Eugleniny
  1. Zielenice
  1. Sinice
  1. Tobołki


Typ

(Klasa)

Rodzaj

(Gatunek)

Zabarwienie

Inne cechy charakterystyczne

(zdolność ruchu, kształt itp.)
Kropelki tłuszczu obserwowane wewnątrz niektórych komórek zmniejszają ciężar właściwy glonów(tłuszcz), zwiększają objętość(pęczniejąca galareta) i powierzchnię (galareta, wyrostki). Są to typowe przystosowania glonów planktonowych mające na celu maksymalnie zmniejszyć opadanie w wodzie.


Argumenty, które przemawiają za tym aby sinice uznać za przedstawicieli glonów to przede wszystkim posiadanie chlorofilu, zabarwienie, możliwość przeprowadzanie fotosyntezy. Natomiast argumenty, które są przeciwko uznaniu sinic za glony to brak jądra komórkowego oraz organelli błoniastych oraz inna budowa komórki. Pod względem taksonomicznym są one bakteriami.


Współpraca

Informujemy, że na swoich stronach, Mailgrupowy.pl Sp. z o.o. wykorzystuje wraz z innymi podmiotami współpracującymi pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i w celu dostosowania serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o polityce prywatnośc.
Zgadzam się Dowiedz się więcej
Wczytywanie...