Witaj ponownie!
Mail Grupowy pomaga Twojej grupie sprawnie się komunikować, dzielić notatkami, wydarzeniami i opiniami. Dowiedz się więcej »
Przedmioty Wykładowcy Uczelnie

KONSPEKT: Edukacja pacjenta i jego rodziny.


Prowadzący Genowefa Gaweł
Informacja dla prowadzących
Podgląd

konspekt.docx

Podgląd pliku (pełna wersja wyższej jakości po zalogowaniu):

KONSPEKT: Edukacja pacjenta i jego rodziny. Opracowała: Małgorzata Mól.

EDUKACJ PACJENTA I JEGO RODZINY– czas trwania 45 minut

TEMAT: Alkoholizm i jego skutki (edukacja osoby uzależnionej).

PROWADZĄCY: Małgorzata Mól

DATA: 20.06.2013

GRUPA ODBIORCZA: Pacjent użalezniony i jego rodzina.

CELE LEKCJI:

Cel ogólny:

Pacjent i jego rodzina będą zmotywowani do walki z alkoholizmem, będą znali zagrożenia związane z tą chorobą .

Cele szczegółowe:

  1. Dziedzina poznawcza:

- pacjent i jego rodzina będą wiedzieli jaka jest odpowiedzialność karna,

- pacjent i jego rodzina będą potrafić zdefiniować chorobę alkoholową,

- pacjent i jego rodzina będą wiedzieli jakie są najczęstsze przyczyny alkoholizmu,

- pacjent i jego rodzina będą umieć wyliczać objawy alkoholizmu.

- pacjent i jego rodzina będą wiedzieć jak leczyć alkoholizm.

b) Dziedzina psychoruchowa:

- pacjent i jego rodzina będą umieć rozpoznać skutki alkoholizmu ,

- pacjent będzie potrafił odmówić spożywania alkoholu.

c) Dziedzina afektywna:

- pacjent czynnie stosuje poznaną technikę asertywnego odmawiania spożycia alkoholu,

- pacjent będzie umiał skutecznie przekonać innych o szkodliwości alkoholu i tego że zauważa u nich początki choroby,

- pacjent uczestniczy w prelekcjach i zajęciach grupy AA,

- pacjent będzie brał udział w wyjazdach trzeźwościowych,

-pacjent czynnie będzie uczestniczył w seminariach trzeźwościowych.

Pytania pomocnicze:

Co to jest alkoholizm? Jakie są negatywne skutki tej choroby? W jaki sposób możemy się z tej choroby wyleczyć? Które składniki alkoholu są najbardziej niekorzystne dla naszego organizmu?

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Wprowadzenie do tematu edukacji pacjenta i jego rodziny (1 MIN.)

2. Prezentacja tematu, celów i planu edukacji (1 MIN.)

3. Wyświetlenie folii z odpowiedziami na pytania oraz omówienie ich treści: (8 MIN.)

• Co to jest alkoholizm?

• Jakie są skutki nadużywania alkoholu?

• Ja możemy zapobiegać alkoholizmowi ?

4. Praca rodziny nad rozwiązaniem zadań teoretycznych (20 MIN.)

5. Przedstawienie, przez rodzinę , wyników rozwiązań (10 MIN.)

6. Podsumowanie edukacji i ocena pracy (5 MIN.)

Metody dydaktyczne:

- wykład informacyjny ,

- pogadanka,

Środki dydaktyczne:

- rzutnik,

- laptop,

- plakat.

Literatura: „Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu” Bohdan T. Woronowicz

Forma organizacyjna pracy w czasie pogadanki odnoszącej się do choroby alkoholowej:

Czas

Czynności prowadzącego

Czynności uczniów

Uwagi

1 minuta

Wprowadzenie do tematu lekcji

Pacjent i rodzina zapoznaje się z nauczycielem i przedstawia się.

Każdy uczestnik powinien opowiedzieć jak się nazywa , jaka jest jego sytuacja rodzinna (np. ilość dzieci), jak lubi spędzać czas wolny.

1 minuta

Prezentacja tematu, celów i planu lekcji.

Pacjent i rodzina uważnie słucha.

Krótki opis poruszanego tematu.

8 minut

Wyświetlenie folii z odpowiedziami na pytania oraz omówienie ich treści.

Pacjent i jego rodzina czynnie odpowiadają na pytania.

Podkreślenie problemu dotyczącego szybkiego uzależniania się osób nie zależnie od wieku osoby.

20 mnut

Praca wraz z rodziną z rozwiązaniem zagadnień teoretycznych.

Praca w grupach: osoby współpracujące wypisują negatywne skutki nadużywania alkoholu.

Osoby powinny wymienić jak najwięcej przykładów.

10 minut

Przedstawienie przez osobę uzależnioną, wyników rozwiązań.

pacjent mówi o efektach pracy grupowej.

Pacjent powinien przedstawić jak najwięcej odpowiedzi.

5 minut

Podsumowanie lekcji i ocena pracy zespołowej.

Osoby uczestniczące analizują swoją prace .

Podsumowanie we współpracy z pacjentem i jego rodziną.



Współpraca

Wczytywanie...