Witaj ponownie!
Mail Grupowy pomaga Twojej grupie sprawnie się komunikować, dzielić notatkami, wydarzeniami i opiniami. Dowiedz się więcej »
Przedmioty Wykładowcy Uczelnie

temat: organy odpowiedzialne za bezpieczenstwo w panstwie


Prowadzący Małgorzata Szczepaniak
Informacja dla prowadzących
Podgląd

temat Oragany odpowiedzialne za bezpieczenstwo w państwie.odt

Podgląd pliku (pełna wersja wyższej jakości po zalogowaniu):

Temat: Organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie.

  1. Policja- jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom oraz utrzymanie porządku publicznego. Centralnym organem administracji rządowej RP jest Komendant Główny Policji, który podlega Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Organami Administracji rządowej na terenie województwa jest wojewoda, komendant wojewódzki policji, powiatowi i komendanci posterunków.

W skład policji wchodzą:

Służby kryminalne, prewencyjne i jednostki antyterrorystyczne. Czynności służbowe         policjanci wykonują na polecenie sądu, prokuratora, organu administracji państwowej czy

samorządu terytorialnego.

Specjalne uprawnienia policji:

  1. kontrolowanie treści korespondencji, zawartości paczek pocztowych
  2. stosowanie podsłuchu telefonicznego
  3. używanie przymusu bezpośredniego (podczas zadanym wywołanych np. przez pseudo kibiców)
  4. używanie broni palnej w kilku określonych przypadkach.
  1. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest instytucją, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku konstytucyjnego. Do jej zadań należy rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie wszelkich zagrożeń, które naruszają suwerenność, niepodległość i nienaruszalność państwa i jego terytorium (np. terroryzm, szpiegostwo, oszustwa podatkowe oraz korupcje).

Agencja Wywiadu to instytucja, której celem jest przeciwdziałanie zewnętrznym         zagrożeniom godzącym w niepodległość państwa. Odpowiada również za ochronę ambasad,         konsulatów, ochronę łączności z placówkami dyplomatycznymi. Chroni nas również przed

międzynarodowym terroryzmem, ekstremizmem i przestępczością zorganizowaną. Jej         zadaniem jest zwalczanie międzynarodowego handlu bronią, środkami wybuchowymi i         odurzającymi.

3.Centralne Biuro Antykorupcyjne- służba specjalna państwa polskiego. Urząd do spraw         zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach         państwowych i samorządowych a także do zwalczania działalności godzącej w interesy         ekonomiczne państwa, działająca na podstawie ustawy z dn. 9.06.2006r.

Centralnym Biurem Antykorupcyjnym kieruje Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego,         który jest Centralnym organem administracji rządowej, nadzorowanym przez Prezesa Rady         Ministrów, działającym przy pomocy CBA, które jest urzędem administracji rządowej.

Zadania CBA:

  1. czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu zapobiegania popełnieniu przestępstw, ich rozpoznanie i wykrywanie
  2. czynności dochodzeniowo-śledcze w celu ścigania sprawców przestępstw
  3. czynności kontrolne w celu ujawnienia przypadków korupcji w instytucjach państwowych i samorządzie terytorialnym oraz nadużyć oraz nadużyć osób pełniących funkcje publiczne, a także działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa
  4. czynności operacyjno-rozpoznawcze i analityczno-informacyjne w celu uzyskiwania i przetwarzania informacji istotnych dla zwalczania korupcji w instytucjach państwowych i samorządzie terytorialnym oraz działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

Instytucje Bezpieczeństwa Narodowego RP

Siły zbrojne

Wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne

Formacje policyjne i zabezpieczające

Policja, żandarmeria wojskowa, straż graniczna, inspekcja transportu drogowego, straż ochrony kolei, służba więzienna, służba celna

Służby Specjalne

Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, agencja wywiadu, CBA, służba wywiadu wojskowego, służba kontrwywiadu wojskowego

Straże lokalne i sektorowe

Straż graniczna, służba leśna, straż rybacka

Służby ochrony władz

Biuro ochrony rządu, straż marszałkowska

Współpraca

Informujemy, że na swoich stronach, Mailgrupowy.pl Sp. z o.o. wykorzystuje wraz z innymi podmiotami współpracującymi pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i w celu dostosowania serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o polityce prywatnośc.
Zgadzam się Dowiedz się więcej
Wczytywanie...