Witaj ponownie!
Mail Grupowy pomaga Twojej grupie sprawnie się komunikować, dzielić notatkami, wydarzeniami i opiniami. Dowiedz się więcej »
Przedmioty Wykładowcy Uczelnie

Budżet finansowy, ćw. 4, zadania


Prowadzący Anna Wasilewska
Informacja dla prowadzących
Podgląd

ćw_4.doc

Podgląd pliku (pełna wersja wyższej jakości po zalogowaniu):

Budżet finansowy

Zadanie 1 . Ułóż plan zysku oraz budżet środków pieniężnych dla przedsiębiorstwa handlowego za okres trzech kolejnych miesięcy (kwiecień-czerwiec), przy założeniu, że:

 1. Przychody  ze sprzedaży wynikają z wartości zakupionych towarów powiększonych o 20% marżę zysku, według metody „koszt plus”;
 2. Planowane zakupy towarów są następujące:

-kwiecień

70.000 zł

-maj

60.000 zł

-czerwiec

80.000 zł

 1. Towary zakupione w danym miesiącu są sprzedawane średnio w 80%, pozostałe 20% jest sprzedawane w następnym miesiącu. Na początek kwietnia istnieje zapas towarów o wartości 10.000 zł, który zostanie sprzedany w kwietniu. Z doświadczeń przedsiębiorstwa wynika, że 80% sprzedaży stanowi sprzedaż gotówkowa, natomiast pozostała część płatności jest realizowana w następnym miesiącu. Ponadto firma spodziewa się w kwietniu wpływu należności w wysokości 25.000 zł;
 2. Przedsiębiorstwo reguluje swoje zobowiązania za zakupione towary natychmiast;
 3. Pozostałe dane:
 1. Firma zatrudnia dwóch pracowników fizycznych, których wynagrodzenia wynosi po 1.300 zł miesięcznie oraz księgową, której płaca wynosi 2.400 zł
 2. Dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem pracowników wynoszą 20% płacy brutto
 3. Dzierżawa pomieszczeń wynosi 1.000 zł miesięcznie i jest regulowana kwartalnie z góry (zapłata za kwartał w kwietniu)
 4. Płacone co miesiąc ubezpieczenie zakładu wynosi 100 zł
 5. Stan środków pieniężnych na 1 kwietnia wynosi 15.000 zł, koszty obsługi konta wynoszą kwartalnie 300 zł (są regulowane kwartalnie ex post – zapłata w czerwcu)
 6. Podatek dochodowy wynosi 19%, w kwietniu należy zapłacić podatek za marzec w wysokości 1.000 zł.

Zadanie 2 . Ułóż plan zysku oraz budżet środków pieniężnych dla przedsiębiorstwa handlowego za okres trzech kolejnych miesięcy (lipiec-wrzesień), przy założeniu, że:

 1. Przychody ze sprzedaży wynikają z wartości zakupionych towarów powiększonych o 20% marżę zysku, według metody „koszt plus”;
 2. Planowana sprzedaż towarów w poszczególnych miesiącach kształtuje się następująco:

-lipiec

7500 szt.

-sierpień

6000 szt.

-wrzesień

8000 szt.

-październik

8500 szt.

 1. Przedsiębiorstwo realizuje 85% sprzedaży za gotówkę, pozostałe 15% płatności jest realizowane w następnym miesiącu. W lipcu oczekuje się wpływu należności za towary sprzedane w czerwcu w wysokości 20 000 zł. Stan środków pieniężnych na 1 lipca wynosi 18.000 zł,
 2. Cena nabycia 1 sztuki towaru A (wynikająca z umowy z kontrahentem) będzie wynosiła 14 zł. Warunki płatności dostawcy za dostarczone towary są następujące: 50% w momencie dostawy, 50% płatne w następnym miesiącu. W lipcu przedsiębiorstwo powinno spłacić zobowiązanie za towary zakupione w czerwcu w wysokości 35000 zł. Przedsiębiorstwo na początek lipca będzie posiadać zapas towarów w ilości 1000 szt., dla zachowania ciągłości sprzedaży towarów na rynek przedsiębiorstwo utrzymuje zapas końcowy w wysokości 15% sprzedaży następnego miesiąca.
 3. Pozostałe dane:
 1. Firma zatrudnia dwóch pracowników fizycznych, których wynagrodzenie wynosi po 1.300 zł miesięcznie
 2. Dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem pracowników wynoszą 30% płacy brutto
 3. Amortyzacja samochodu transportowego wykorzystywanego w działalności wynosi 600zł miesięcznie
 4. Koszty związane z użytkowaniem samochodu transportowego (m.in. paliwo) wynoszą około 1200 zł miesięcznie
 5. Dzierżawa pomieszczeń magazynowych wynosi 800 zł miesięcznie i jest regulowana kwartalnie z góry (zapłata za kwartał w lipcu)
 6. Płacone co miesiąc ubezpieczenie zakładu wynosi 150 zł
 7. Koszty obsługi konta wynoszą kwartalnie 210 zł (są regulowane kwartalnie ex post – zapłata we wrześniu)
 8. Podatek dochodowy wynosi 19%, w lipcu należy zapłacić podatek za czerwiec w wysokości 2100 zł.

Zadanie 3. W spółce „XYZ” produkowane są wyroby A. Plany produkcyjne na styczeń wynoszą 9.000 szt., na luty 8.000 szt., a na marzec 10.200 szt. Przedsiębiorstwo zużywa do produkcji wyrobu A 5 kg materiału X po 12 zł/kg. Na początek stycznia zapasy materiałowe wystarczają na produkcję 900 szt. produktu A. Jednocześnie planuje się zapas końcowy materiałów X w wysokości wystarczającej na zabezpieczenie 20% produkcji następnego miesiąca. Przedsiębiorstwo płaci za 60% materiałów gotówką przy zakupie, a za 40% w następnym miesiącu.

Ustal planowane wydatki pieniężne na zakup materiału X  w miesiącu lutym.

Współpraca

Informujemy, że na swoich stronach, Mailgrupowy.pl Sp. z o.o. wykorzystuje wraz z innymi podmiotami współpracującymi pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i w celu dostosowania serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o polityce prywatnośc.
Zgadzam się Dowiedz się więcej
Wczytywanie...