Witaj ponownie!
Mail Grupowy pomaga Twojej grupie sprawnie się komunikować, dzielić notatkami, wydarzeniami i opiniami. Dowiedz się więcej »
Przedmioty Wykładowcy Uczelnie

Materiały z pediatrii - pielegniarstwo pediatryczne wyklady czesc 2(5-11 tematy)


Prowadzący Jolanta Meller
Informacja dla prowadzących
Podgląd

pielegniarstwo pediatryczne wyklady czesc 2(5-11 tematy).doc

Podgląd pliku (pełna wersja wyższej jakości po zalogowaniu):

5.PIELĘGNOWANIE DZIECKA Z CHOROBĄ ZAKAŹNĄ


Ostre choroby zakaźne stanowią największy odsetek zachorowań wśród dzieci, głównie w wieku przedszkolnym i szkolnym. Niebezpieczne są one w skupiskach dziecięcych takich jak: żłobki, przedszkola, szkoły, gdzie drobnoustroje łatwo przenoszą się z dziecka na dziecko.


Choroba zakaźna- to proces biologiczny zachodzący w organizmie ludzkim lub zwierzęcym w następstwie działania chorobotwórczego czynnika biologicznego, którym mogą być: wirusy, bakterie, grzyby, riketsje.


Do najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego należy:

 • odra

 • ospa wietrzna

 • wysypka nagła- gorączka trzydniowa

 • różyczka

 • świnka

 • płonica

 • krztusiec

 • zakażenie rotawirusowe


Krótka charakterystyka najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego.


ODRA (RUBEOLA)

Choroba zakaźna wirusowa, którą przechodzi się raz w życiu. Pojawia się epidemicznie. Wirus rozmnaża się w układzie oddechowym, po zakażeniu drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt bezpośredni np. dotyk (głównie w początkowym stadium choroby).


Objawy. W przebiegu odry wyróżniamy:

 • okres wylęgania,

 • okres nieżytowy (zwiastunów, prodromalny),

 • okres wysypkowy,

 • okres zdrowienia.


Okres wylęgania: choroby od chwili zakażenia do momentu pojawienia się początków wysypki trwa 9 - 14 dni zwykle jest bezobjawowy, a do pierwszych objawów kataralnych tylko 10 – 11 dni. Chory jest zaraźliwy przed wystąpieniem wysypki około 5 dni a 4 dni po jej wystąpieniu.

Okres nieżytowy : rozpoczyna się gorączką, nieżytem nosa, zapaleniem spojówek z lekkim obrzękiem powiek i światłowstrętem ( „ oczy królicze”), zapaleniem gardła i krtani, suchym , męczącym kaszlem. W 2-3 dniu tego okresu pojawiają się tzw. plamki Fiłatowa i Kopika (punkcikowate białe plamki, otoczone czerwoną obwódką, umiejscowione na błonie śluzowej policzków).

Okres wysypkowy: wysypce towarzyszy wzrost temperatury ciała(do 40º C) pogorszenie samopoczucia chorego dziecka, pojawia się niekiedy duszność, sinica, przyspieszenie tętna, charakterystyczna wyraźna senność i apatia (dziecko „przesypia” odrę).

Wysypka rozpoczyna się na twarzy i za uszami, potem pojawia się na skórze szyi, górnej części klatki piersiowej i pleców, w końcu obejmuje cały tułów i kończyny.

Charakter wysypki się zmienia od nielicznych, rozsianych, małych, ciemnoróżowych plamek, potem stają się grudkami, które się zlewają się ze sobą pokrywając całe ciało jedynie pozostawiając białe pasma (tzw .skóra lamparcia). Wysypka niknie w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła.

Stopień ciężkości wiąże się ze stopniem zlewania i zasięgiem wysypki.