Witaj ponownie!
Mail Grupowy pomaga Twojej grupie sprawnie się komunikować, dzielić notatkami, wydarzeniami i opiniami. Dowiedz się więcej »
Przedmioty Wykładowcy Uczelnie

typy skóry


Prowadzący Maria Grontman
Informacja dla prowadzących
Podgląd

SKORY.rtf

Podgląd pliku (pełna wersja wyższej jakości po zalogowaniu):

Pielęgnacja cery jest niezwykle ważną sprawą, nie tylko dla dziewczyn planujących wykonywać zawód modelki, ale dla wszystkich, które chcą ładnie wyglądać. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż pielęgnacja skóry już od najmłodszych lat spowoduje, że w przyszłości Twoja skóra będzie się wolniej starzeć, a zmarszczki staną się mniej widoczne. Jednak nie wystarczy kupić sobie krem, tonik i inne kosmetyki. Jest to konieczne, ale pamiętaj, że powinny być one dobrane do Twojego rodzaju cery.

Podstawowe typy cery to:

Normalna

Tłusta

Sucha

Mieszana

Cera normalna

Charakteryzuje się różowym kolorytem, jest gładka, jędrna, napięta, dobrze odżywiona i prawidłowo reaguje na czynniki atmosferyczne (wiatr, slońce, mróz) oraz na wodę i mydło. Niewidoczne są na niej naczynka krwionośne, czy przebarwienia. Nie łuszczy się i nie występują na niej zaskórniki. Niestety muszę Cię zmartwić – taka cera występuje tylko u dzieci do okresu pokwitania.

Cera tłusta

Charakteryzuje się szarożółtym kolorytem, jest dość gruba i błyszcząca na powierzchni, rano bardzo blada, ale bez widocznych naczyniek… Poza tym jest słabo ukrwiona i widać na niej rozszerzone pory oraz zaskórniki. Ten rodzaj cery dobrze znosi czynniki atmosferyczne (wiatr, słonce, mróz) oraz wodę i mydło.

W tym przypadku dużo większe znaczenie mają czynniki wewnętrzne takie jak: napięcia nerwowe, zaburzenia trawiennego, zaburzenia hormonalne czy stres. Proces starzenia się takiej skóry rozpoczyna się późno, a na starość nie ulega wysuszeniu. Niekorzystne w tym przypadku są dość częste powikłania trądzikowe (łojotok). Cera taka nie występuje w dzieciństwie. Typowe dla niej objawy zaczynają uwidaczniać się dopiero po okresie pokwitania (12 roku życia) i jest to związane ze wzmożoną pracą hormonów oraz dojrzewaniem płciowym.

Cera sucha

Charakteryzuje się jasnym kolorytem, jest cieniutka i

mało elastyczna. Ponadto jest gładka, często pojawiają się na niej przebarwienia i naczyńka krwionośne. Posiada także skłonności do łuszczenia się, a także reaguje zaczerwienieniem na wszystkie czynniki atmosferyczne oraz na wodę i mydło. Taka cera szybko się starzeje, a niewłaściwie pielęgnowana nawet u młodej osoby może stać cerą starczą. Już około dwudziestego roku życia skóra zaczyna robić się coraz cieńsza, wręcz pergaminowa, szybciej też pojawiają się na niej zmarszczki. Cera sucha wymaga od ich posiadaczek pielęgnacji już od wczesnej młodości.

Cera mieszana

Charakteryzuje się tym, że posiada własności dwóch rodzajów skóry: suchej i tłustej (niektóre partie są suche, niektóre tłuste; na czole, nosie i brodzie cera może być nierówna). Najczęściej pas środkowy (czoło, nos, broda), jest tłusty a policzki suche, choć można się także spotkać z odwrotnym rozmieszczeniem. Pielęgnacja tego typu cery jest dość pracochłonna, bo należy postępować z nią tak jak z dwoma rodzajami skóry. Przy tego typu cerze występuje zarówno skłonność do łojotoku, jak i podrażnienia związane z działaniem czynników atmosferycznych, wody czy mydła. Poza tym pojawia się też nieprzyjemne uczucie napięcia.

Każda cera, zarówno normalna, sucha, tłusta, jak i mieszana, może wykazywać cechy cery naczynkowej lub wrażliwej (nawet nadwrażliwej).

Cera tłusta lub mieszana w pewnych okresach życia może być równocześnie cerą trądzikową. Istnieje jeszcze jeden typ cery – atroficzna – jest to cera przedwcześnie się starzejąca, która najczęściej pojawia się u posiadaczy cery suchej, rzadziej normalnej. Dodatkowo występuje jeszcze cera zniszczona. Opisuję je, abyś wiedziała, że twój rodzaj skóry może łączyć się z różnymi problemami, charakterystycznych dla poszczególnych typów cery. Dzieje się to jednak

rzadko (oprócz trądziku) izdarza się głównie osobom starszym. Jeśli jednak rozpoznasz u siebie któryś zwyżej wymienionych objawów, skonsultuj się niezwłocznie z dermatologiem.

Trądzikowa

Zniszczona

Starcza

Atroficzna

Naczyniowa

Wrażliwa

Cera trądzikowa

Trądziku młodzieńczego nie można bagatelizować. Pogląd, że dolegliwość ta przechodzi z wiekiem, jest błędny. Trądzik może mieć wiele postaci: od formy zaskórnikowej, przez drobne krostki, po blizny.Każdy rodzaj wymaga konsultacji z dermatologiem. Pomocne mogą być teżzabiegi przeciwtrądzikowe w gabinecie kosmetycznym.Trądzik jest skutkiem zaburzeń hormonalnych, zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy (warto więc skonsultować się z lekarzem endokrynologiem) i nieprawidłowych czynności przewodu pokarmowego. Pojawia się on zarówno u dziewcząt jak i u chłopców w okresie dojrzewania.

Zaobserwować można również tzw. późny trądzik – zwykle u kobiet po 20 roku życia. W przypadku wystąpienia trądziku młodzieńczego ważna jest podstawowa pielęgnacja i higieniczny, racjonalny tryb życia (pedantyczna czystość, dotlenienie organizmu, dieta, sen).

Cera zniszczona

Na zniszczenie cery mają wpływ następujące czynniki: zanieczyszczenie środowiska, stres, niehigieniczny tryb życia (nikotyna, alkohol, brak snu) i jeszcze wiele innych, które powodują że skóra staje się bezbronna i podatna na niszczące działanie wolnych rodników. Cera ta charakteryzuje się szarą i zmęczoną skórą, która świadczy o zakłóceniach w procesie oddychania komórkowego. Niestety, każdy rodzaj cery może być równocześnie cerą zniszczoną.

Cera starcza

Symptomy starzenia się skóry powstają zarówno na powierzchni, jak i w warstwach leżących głębiej. Główne zmiany rodzą się w skórze właściwej i polegają na degradacji włókien kolagenowych i sprężystych. Dochodzi do suchości i silnego złuszczania naskórka, powstają zmarszczki. Wewnętrzna, martwa warstwa naskórka staje się niespójna i gruba (co powoduje promieniowanie UVA i UVB). Proces starzenia polega na tym, że skóra staje się sucha, mało elastyczna, pokryta zmarszczkami i chropowata.

Z wiekiem zaczynają pojawiać się przebarwienia, odbarwienia, naczyniaki, plamy soczewicowate, brodawki, łojotokowe zmiany zastoinowe i rogowacenie.

Cera atroficzna

Atrofia (zanik) skóry związana jest z procesem starzenia się, którego tempo zależy od czynników genetycznych. Naskórek starzeje się zarówno w głębszych warstwach, jak i na powierzchni.

Skóra atroficzna traci rozciągliwość i sprężystość, następuje regres tkanki tłuszczowej oraz zanik przydatków skóry, powstają głębokie zmarszczki. Atrofia może powstać spontanicznie lub jako konsekwencja innych chorób skóry. Zmarszczki mimiczne około 30 roku życia przechodzą w zmarszczki stałe. Po 40 roku życia pojawiają się promieniste zmarszczki nad górną wargą i z czasem pogłębiają się. Wpływ na powstawanie zmarszczek tego typu ma częste palenie (ściąganie mimiczne ust) oraz nadmierne opalanie się. Na proces starzenia się skóry ogromny wpływ mają również zmiany hormonalne, szczególnie w okresie menopauzy. Wtedy oprócz zaniku hormonów, występuje często osłabienie stanu psychicznego, co bardzo uwidacznia się na twarzy. Jej owal staje się nieregularny, fałdy „linii smutku” pogłębiają się, opadają policzki, na czole, nasadzie nosa, szyi i dekolcie pojawiają się widoczne zmarszczki.

Cera naczyniowa

Cera ta charakteryzuje się rozszerzonymi, widocznymi naczyńkami krwionośnymi. Niewłaściwie pielęgnowana cera naczyńkowa może w rezultacie stać się „rumieniowatą”, co wiąże się z kruchością naczyniek krwionośnych (genetyczne predyspozycje). Taka cera często piecze i powoduje uczucie rozgrzania.

Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych jest jednym z czynników przyczyniających się do powstawania trądziku różowatego. Skłonność do występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych (teleangiektzji) występuje już w dzieciństwie, a po dwudziestym roku życia naczyńka zaczynają być widoczne.

Skórę taką należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą. Reaguje ona rumienieniem, opuchlizną i pieczeniem. Zaczerwienienie może pojawiać się w okolicach policzków, nosa i brody, najczęściej na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw, a nawet w przypadku zjedzenia gorącego posiłku. Do pierwszych sygnałów tej dolegliwości można również zaliczyć pojawienie się rumienienia wywołanego zmianą temperatury, wzruszeniem lub zdenerwowaniem. Rozszerzone naczyńka mogą powstać przy każdym typie cery, ale najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa.

Cera wrażliwa

Wyróżniamy dwa rodzaje skóry wrażliwej: nabyta lub uwarunkowana genetycznie. Ten typ często występuje u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Często występuje w połączeniu ze skórą suchą i jest trudna w pielęgnowaniu. Taka cera jest wrażliwa na bardzo wiele czynników; warunki atmosferyczne, wodę, kosmetyki itp. Nadwrażliwość powodowana jest także toksynami występującymi w środowisku lub stosowaniu preparatów kosmetycznych o zbyt wysokim stopniu aktywności.

Ogromny wpływ ma też słońce, solarium, przegrzanie, suchość pomieszczeń, w których się przebywa i stres. Spośród czynników środowiska naturalnego, oprócz toksyn, negatywny wpływ na cerę mają: kurz i pył, włókna sztuczne oddziałujące na skórę, nieprawidłowe odżywianie się oraz brak ruchu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ubytku wilgoci i warstwy ochronnej tłuszczu.

Współpraca

Informujemy, że na swoich stronach, Mailgrupowy.pl Sp. z o.o. wykorzystuje wraz z innymi podmiotami współpracującymi pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i w celu dostosowania serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o polityce prywatnośc.
Zgadzam się Dowiedz się więcej
Wczytywanie...