Witaj ponownie!
Mail Grupowy pomaga Twojej grupie sprawnie się komunikować, dzielić notatkami, wydarzeniami i opiniami. Dowiedz się więcej »
Przedmioty Wykładowcy Uczelnie

5. Układ hormonalny i dokrewny


Prowadzący Zofia Szarejko-Michalska
Informacja dla prowadzących
Podgląd

Układ Dokrewny.doc

Podgląd pliku (pełna wersja wyższej jakości po zalogowaniu):


Temat: Gruczoły dokrewne.
Gruczołami wydzielania wewnętrznego nazywamy takie narządy gruczołowe, które nie mają przewodów wyprowadzających, a ich wydzieliny zwane HORMONAMI przedostają się bezpośrednio do krwi, która rozprowadza je po całym ustroju. Nazwa hormony pochodzi od słowa greckiego hormao pobudzam, są to bowiem substancje o dużej aktywności biologicznej.

Rolą hormonów jest koordynowanie i regulowanie czynności narządów oraz utrzymywanie stałości składu środowiska wewnętrznego.

Do gruczołów dokrewnych należą:

 • przysadka mózgowa

 • grasica

 • szyszynka

 • tarczyca

 • przytarczyczki

 • nadnercza

 • aparat wysepkowy trzustki

 • gruczoły płciowe: jadra, jajniki


PRZYSADKA MÓZGOWA:

Jest nieparzystym gruczołem położonym na podstawie mózgu w zagłębieniu siodła tureckiego. W przysadce możemy wyróżnić płat przedni, tylny i część pośrednią. Przysadka mózgowa stanowi ogniwo łączące układ dokrewny z układem nerwowym. Przysadka jest gruczołem nadrzędnym regulującym czynności innych gruczołów dokrewnych.

W przednim płacie przysadki produkowany jest hormon wzrostu i hormony tropowe (zwrotne) wywierające wpływ pobudzający na czynności wewnątrzwydzielnicze innych gruczołów:

 • hormony gonadotropowe – pobudzające funkcje jader i jajników

 • hormon tyreotropowy – wzmagający czynność tarczycy

 • hormon adrenokortykotropowy (ACTH) – pobudzający czynności wydzielnicze kory nadnerczy


Lokalizacja przysadki mózgowej (przekrój strzałkowy)Hormon wzrostu (somatotropina) – pobudza do wzrostu wszystkie zdolne do tego tkanki i układy ustroju. U młodocianych powoduje wzrost kości długich poprzez pobudzenie rozwoju chrząstek nasadowych (na kościach długich). Wzmaga on syntezę białek we wszystkich komórkach ustroju, zmniejsza wykorzystanie glukozy i zwiększa spalanie tłuszczu.

Nadczynność przedniego płata przysadki w okresie młodocianym prowadzi do gigantyzmu. U ludzi o zakończonym procesie wzrostu nadczynność wywołuje schorzenie zwane akromegalią. W akromegalii kości rozrastają się wszerz, rozrastają się również tkanki miękkie. Szczególnie rzucają się w oczy powiększone kości ręki, stopy, kości czaszki (kości nosa, żuchwa, łuki brwiowe), kręgi. Powiększeniu ulegaja również uszy, język, wątroba, wargi.

Niedoczynność u dzieci prowadzi do karłowatości. Wyróżniamy karłowatość pierwotną (wybiórczy niedobór hormonu wzrostu, bez innych zaburzeń – pigmeje) i wtórną (w wyniku zniszczenia lub uszkodzenia przysadki na skutek niektórych przebytych chorób, dodatkowo z zaburzeniami funkcji wielu gruczołów: tarczycy, nadnerczy, g. płciowych).

Hormony gonadotropowe pobudzają prace jader i jajników. Gdy te pod wpływem pobudzenia wydzielają do krwi większa ilość hormonów płciowych, maleje wydzielanie przez przysadkę hormonów gonadotropowych. Wybiórczy niedobór hormonów gonadotropowych powoduje niedorozwój wtórnych cech płciowych – eunuchoidyzm.

Niedobór hormon tyreotropowego prowadzi do niedoczynności tarczycy.

Zniszczenie całej przysadki u osoby dorosłej prowadzi do krańcowego wyniszczenia ustroju na skutek spadku aktywności procesów metabolicznych, tzw. charłactwo przysadkowe.


Część pośrednia przysadki wydziela do krwi hormon melanotropowy (intermedynę). Reguluje on wytwarzanie w skórze melaniny. Wzmożona produkcja tego hormonu występuje u kobiet w ciąży i u chorych z niedoczynnością kory nadnerczy. W stanach tych często nasila się pigmentacja skóry.


W tylnym płacie przysadki stwierdza się obecność dwóch hormonów: oksytocyny i wazopresyny, wytwarzanych w podwzgórzu, a tu magazynowanych. Wazopresyna (hormon antydiuretyczny) pobudza nabłonek kanalików nerkowych do wchłaniania zwrotnego wody z moczu pierwotnego. Przy niedoborze wazopresyny – choroba moczówka prosta - mamy do czynienia z oddawaniem ogromnych ilości moczu. Duże dawki wazopresyny powodują skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi.

Oksytocyna wywołuje skurcze mięśni gładkich ciężarnej macicy, co ułatwia poród. Wpływa też na gruczoł mlekowy – produkcja mleka.


SZYSZYNKA: