Witaj ponownie!
Mail Grupowy pomaga Twojej grupie sprawnie się komunikować, dzielić notatkami, wydarzeniami i opiniami. Dowiedz się więcej »
Przedmioty Wykładowcy Uczelnie

Notatki ze Wstępu- zagadnienia ze WSTĘPU DO HISTORII SZTUKI


Prowadzący Bogusław Krasnowolski
Informacja dla prowadzących
Podgląd

zagadnienia ze WSTĘPU DO HISTORII SZTUKI.doc

Podgląd pliku (pełna wersja wyższej jakości po zalogowaniu):

WSTĘP DO HISTORII SZTUKI

prof. Bogusław Krasnowolski1. Historia sztuki jako nauka: historia historii sztuki

Elementy historii sztuki pojawiają się wcześnie, równocześnie z tendencją do spisywania żywotów artystów – dziejopisarstwo. Jednym z pierwszych tego typu dzieł jest książka autorstwa G. Vasariego „Życie najważniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów”, Florencja, 1550 rok. Opisane są w niej żywoty najdoskonalszych włoskich artystów. Historia sztuki staje się nauką, gdy zaczyna krytycznie analizować źródła. Dzieje się to w oświeceniu.

ŹRÓDŁO – autentyczny dokument mówiący o przeszłości – I – przedmiot materialny

Przed XVIII w. dominowało bezkrytyczne podejście do wszelkich źródeł. Od 2 poł. XIX wieku historyk sztuki dokonuje weryfikacji źródła, wydobywając prawdę. Na takim podejściu kształtuje się klasyczna historia (już nie dziejopisarstwo), rodzi się również historia sztuki jako część historii.


Pierwszym historykiem sztuki i pierwszym autorem dzieł o sztuce był Niemiec – JOHAM JOAHIM WINKELMAN - papieski bibliotekarz, klasyfikował on dzieła, ustalał ich datowanie. Napisał w 1764 „Historię sztuki starożytnej”. Uważał on sztukę grecką i rzymską za ideał, nieprześcigniony wzór, do którego należy dążyć. Zajmował się więc on tylko sztuką antyku i oceniał ją według kanonów proporcjonalnego piękna (im dzieło bliższe klasycznym dziełom greckim tym piękniejsze). Wypracował on język analizy stylistyczno-porównawczej, przydającej się do grupowania dzieł, porządkowania zbiorów. Stwierdził on, że dzieło sztuki jest pierwszym źródłem mówiącym o samym sobie, doprowadza nas do stwierdzeń i hipotez na jego temat.


Wraz z wyprawą Napoleona do Egiptu zaczęto pasjonować się sztuką egipską. W XIX wieku Francuz J. CHANPOLLONE rozszyfrował hieroglify dzięki kamieniowi z Rossety – źródło pisane.


Kolejną ważną postacią jest EMANUEL VIOLLET LE DUC – generalny inspektor zabytków (pojęcie zabytek pojawiło się w 2 poł. XVIII wieku). Pasjonował się on sztuką średniowiecza. Stworzył podstawy naszej wiedzy o francuskiej sztuce romańskiej i gotyckiej. Jako architekt badał konstrukcje budowli średniowiecznych, przedstawiał ich istotę, restaurując je przy okazji. Popełnił on kilka poważnych błędów. Jako człowiek pozytywizmu wierzył, że naukowiec po badaniach dochodzi do niezbitej prawdy i zawsze ma rację, dlatego dokonał rewizji San Chapel i wyrzucił z niej wszystko co powstało po XIII wieku rekonstruując wystrój średniowieczny. Dziś zwiedzający widzą tą kaplicę oczyma człowieka XIX wieku.


ALOJS RIEGL (rig)

MAX DVORAK (dworzak) – interesują się sztuką jako dokumentem historycznym (napisali książkę: Historia sztuki jako historia ducha). Uważali, że historyk sztuki nie powinien mieć upodobania w jakiejś konkretnej epoce, ale powinien zajmować się każdą dziedziną sztuki. Po raz pierwszy odkryto, ze piękno może mieć różne formuły w zależności od epoki i że nie am sensu wartościowanie względem siebie epok i kultur.


ERWIN PANOFSKY – najwybitniejszy historyk sztuki XX wieku, niemiecki żyd, wyemigrował w czasie II wojny światowej do Anglii. Pisał m.in. eseje o sztuce („Ikonografia i ikonologia”). Dzięki jego pracy historia sztuki wzbogaciła się o 2 metody badawcze:


IKONOGRAFIA – zajmuje się treścią dzieła sztuki, opisuje i klasyfikuje przedstawienie (kiedy i gdzie jakie tematy były przedstawiane), zbiera i porządkuje dowody, ale nie docieka współzależności, wpływów. (Opis i Analiza)

IKONOLOGIA – metoda interpretacji, syntezy, bada zależności, skłonności, zgłębia się w filozofię dzieła. (Synteza i Interpretacja)


Polska historia sztuki rodzi się po pewnych zapowiedziach.

„Przewodniki po zabytkach”/Starożytnicy – Ambroży Grabowski


Władysław Łuszczykiewicz – cenił sztukę średniowiecza, stworzył podstawy wiedzy o sztuce polskiej a w szczególności o średniowiecznej sztuce małopolski.

Władysław Tomkowski (1850-1935) - interesuje się wszystkimi przejawami sztuki, miał wpływ na rozwój polskiej myśli konserwatorskiej

Władysław Tatarkiewicz- historyk sztuki, filozof, historyk estetyki.

Ambroży Bohnak – profesor UJ, zasłużył się badaniami nad sztuką renesansu i baroku (odkrył wielu artystów, wprowadził wiele nowych nazwisk).

Jerzy Szablowski – wybitny historyk sztuki i muzealnik, dyrektor muzeum zamku królewskiego na Wawelu.

Lech Kalinowski – najwybitniejszy polski historyk sztuki (polski Panowski), przeniósł na nasz grunt metody badawcze: ikonografię i ikonologię, dokonał analizy np. kaplicy zygmuntowskiej na Wawelu.

Jan Białostocki – warszawiak, również przyswajał myśli Panowskiego dotyczące ikonografii i ikonologii.2. Metody badawcze historii sztuki


Historia sztuki staje się nauką, gdy zaczyna krytycznie analizować źródła. Dzieje się to w oświeceniu.

ŹRÓDŁO – autentyczny dokument mówiący o przeszłości – I – przedmiot materialny

Pierwszym historykiem sztuki i pierwszym autorem dzieł o sztuce był Niemiec – JOHAM JOAHIM WINKELMAN – papieski bibliotekarz, klasyfikował on dzieła, ustalał ich datowanie. Napisał w 1764 „Historię sztuki starożytnej”. Uważał on sztukę grecką i rzymską za ideał, nieprześcigniony wzór, do którego należy dążyć. Zajmował się więc on tylko sztuką antyku i oceniał ją według kanonów proporcjonalnego piękna (im dzieło bliższe klasycznym dziełom greckim tym piękniejsze). Wypracował on język analizy stylistyczno-porównawczej, przydającej się do grupowania dzieł, porządkowania zbiorów. Stwierdził on, że dzieło sztuki jest pierwszym źródłem mówiącym o samym sobie, doprowadza nas do stwierdzeń i hipotez na jego temat.


ERWIN PANOFSKY – najwybitniejszy historyk sztuki XX wieku, niemiecki żyd, wyemigrował w czasie II wojny światowej do Anglii. Pisał m.in. eseje o sztuce („Ikonografia i ikonologia”). Dzięki jego pracy historia sztuki wzbogaciła się o 2 metody badawcze:


Ikonografia – zajmuje się treścią dzieła sztuki, opisuje i klasyfikuje przedstawienie (kiedy i gdzie jakie tematy były przedstawiane), zbiera i porządkuje dowody, ale nie docieka współzależności, wpływów. (Opis i Analiza)


Ikonologia – metoda interpretacji, syntezy, bada zależności, skłonności, zgłębia się w filozofię dzieła. (Synteza i Interpretacja)


Jan Białostocki – warszawiak, również przyswajał myśli Panofsky'ego dotyczące ikonografii i ikonologii.
3. Historia podstawowych pojęć: sztuka, piękno, twórczość, odtwórczość


SZTUKA

Pojęcie to najrozmaiciej pojmowano na przestrzeni wieków.


(gr.) techne - umiejętność zrobienia czegoś (obrazu, rzeźby, buta, prowadzenie wojny),

(łac.) ars znajomość reguł, ścisłych przepisów.


W starożytności i średniowieczu sztuka obejmowała rzemiosło, gramatykę, logikę i inne nauki. Czynności, które wymagały „natchnienia” nie uważano za warte tego określenia.

Starożytni dzielili sztukę na:

artes liberales – sztuki wolne, stały dużo wyżej

Współpraca

Informujemy, że na swoich stronach, Mailgrupowy.pl Sp. z o.o. wykorzystuje wraz z innymi podmiotami współpracującymi pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i w celu dostosowania serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o polityce prywatnośc.
Zgadzam się Dowiedz się więcej
Wczytywanie...