Witaj ponownie!
Mail Grupowy pomaga Twojej grupie sprawnie się komunikować, dzielić notatkami, wydarzeniami i opiniami. Dowiedz się więcej »
Przedmioty Wykładowcy Uczelnie

Świat ikony- Świat ikony


Uniwersytet Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Collegium Medicum UJ
UJ
Prowadzący Dymitr Romanowski
Informacja dla prowadzących
Podgląd

Świat ikony.doc

Podgląd pliku (pełna wersja wyższej jakości po zalogowaniu):

■■■H

'^SsstSñtSs
Irina Jazykowa

świat

1832000450

1832000450

ikony

Przekład z języka rosyjskiego ks. Henryk Paprocki

Bibl. Inst. Rosji i Eur. Wschód.

WYDAWNICTWO KSIĘŻY MARIANÓW WARSZAWA 2003

Serię redagują: Jan Sergiusz Gajek MIC Dariusz Mażewski MIC Piotr Wacław Smoliński MIC

Tytuł oryginału: Bogosłowije ikony

© by I. K. Jazykowa, Moskwa 1995

for the Polish Edition by Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 1997

Recenzenci: prof. N. W. Łosski, Instytut Św. Sergiusza, Paryż o. A. Sałtykow, Instytut Św. Tichona, Moskwa Konsultacja przekładu polskiego: dr Tadeusz GołgowskiOpracowanie redakcyjne: Elżbieta Pachciarek Redakcja techniczna: Eliza Wiśniewska

zgodą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ^Biblioteki ISJUW z dnia 23.09.97 r., nr 4173/NK/97

y Wikariusz Generalny: bp Marian Duś

Notariusz: ks. Stanisław Pyzel _ ^^ /1 * J Cenzor: ks. Kazimierz Pacek MICDruk i oprawa: Drukarnia Wydawnictw Naukowych S.A. Łódź, ul. Żwirki 2

1368/K/246

ISBN 83-7119-149-9

ZAMÓWIENIA ]

WYDAWNICTWO KSIĘŻY MARIANÓW 02-914 WARSZAWA, UL. ŚW. BONIFACEGO 9 TEL. (0-22) 651 90 54 wkm@marianie.pol.pl www.wydawnictwo.pl

Przedmowa

Rosyjska ikona jest jednym z największych i ogólnie uznanych osiągnięć ludzkiego ducha. Obecnie trudno jest znaleźć w Europie taką świątynię (katolicką lub protestancką), w której nie byłoby prawosławnej ikony - chociażby pięknej reprodukcji na desce z dobrego, precyzyjnie obrobionego drewna, umieszczonej na naj­bardziej widocznym miejscu.

Równocześnie z tym rosyjskie ikony stały się przedmiotem spekulacji, przemytu i fałszerstw. Zdumiewające jest to, że nie bacząc na długoletnie rozkradanie takiego skarbu naszej narodowej kultury, „potok" rosyjskich ikon nie wysycha. Świadczy to o wiel­kim potencjale twórczym narodu rosyjskiego, który stworzył w mi­nionych wiekach tak wielkie bogactwo.

Jednakże człowiek przy takiej liczbie ikon ma kłopoty z ich rozróżnianiem i zrozumieniem, co jest autentycznie duchowym tworem religijnych uczuć, a co nieudaną próbą stworzenia obrazu Zbawiciela, Matki Bożej lub świętego. Stąd nieunikniona fetyszy- zacja ikony i zaniżenie jej wielkiego duchowego przeznaczenia do poziomu codziennego przedmiotu prawosławnego kultu.

Kiedy wpatrujemy się w ikony różnych wieków, konieczne są wyjaśnienia specjalistów, podobnie jak przy zwiedzaniu starożyt­nej katedry potrzebujemy przewodnika, który ukaże nam różnice między starymi częściami budowli i późniejszymi dobudówkami, zwróci uwagę na niezauważalne na pierwszy rzut oka, ale bardzo ważne charakterystyczne szczegóły, pozwalające odróżnić style i czas budowy.


Przy studiowaniu ikony, dążeniu do lepszego zrozumienia tego dzieła ludzkiego ducha, bardzo ważnym staje się doświad­czenie ludzi, w których życiu nastąpiło połączenie profesjonalnej wiedzy historyka sztuki ze znaczącym stażem życia w Kościele. Właśnie to wyróżnia autorkę przedkładanej łaskawej uwadze Czytelnika książki. W żywej i dostępnej formie książka ta omawia pierwsze chrześcijańskie przedstawienia. Początkowo są to syrn^ bole: ryba, kotwica, krzyż. Następnie ma miejsce przejście od symbolu do ikony: Dobry Pasterz z owieczką na plecach, aż wreszcie pojawiają się wczesne Cucony - synteza starożytnego malarstwa i fjjra^jffi^ipgfr pwiatnpoglądu. Pozg tym autorka wyjaśnia sens ikony od okresu wczesnobizantyjskiego do auten­tycznie ruskich arcydzieł, co pozwala zrozumieć duchową treść autentycznych skarbów i odróżnić je od nieudanych prób naśla­downictwa.

Dzisiaj, kiedy w nowych warunkach końca XX wieku Rosja została wezwana do duchowego odrodzenia, uświadomienie sobie co jest najlepsze i najcenniejsze w chrześcijańskiej, a zwłaszcza prawosławnej tradycji, jest konieczne dla stworzenia takiej atmo­sfery, w której możliwym stanie się odrodzenie starych i powsta­nie nowych dróg we współczesnej sztuce religijnej.

o. Aleksander Borysow

12 czerwca 1994 roku

Wstęp

Ikona jest nieodłączną częścią tradycji prawosławnej. Bez ikon nie można sobie wyobrazić wnętrza prawosławnej świątyni. W do­mach prawosławnych wiernych ikony zawsze zajmują poczesne miejsce. Wybierając się w drogę prawosławny chrześcijanin także zabiera ze sobą, zgodnie z tradycją, mały podróżny ikonostas lub składane ikony/^Na Rusi postępowano tak od dawna: człowiek rodził się lub umierał, zawierał związek małżeński lubjozpoczynał jakąś ważną czynność - towarzyszyła temu ikona. (£ała historia Rosji przeszła pod znakiem ikorjy, wiele sławnych i cudownych ikon było świadkami i uczestnikami ważnych historycznych prze­mian w historii.Bama Rosja, prżyjąwszy niegdyś chrzest od Gre­ków, weszła w wielką tradycję wschodniochrześcijańskiego świata, który słusznie chlubił się bogactwem i różnorodnością ikonogra­ficznych szkół Bizancjum, Bałkanów, chrześcijańskiego Wschodu. Do tej wspaniałej tradycji Ruś wplotła swoją złotą nić.

Wielkie dziedzictwo ikony nierzadko staje się powodem wy­wyższania się prawosławnych nad inne tradycje chrześcijańskie, których doświadczenie historyczne nie zachowało w czystości lub też odrzuciło ikonę jako element praktyki kultowej) Jednakże często współczesny prawosławny swoją apologię ikony nie posuwa dalej niż do ślepej obrony tradycji i mętnych opinii na temat piękna Bożego świata, okazując się tym samym pozbawionym wiedzy dziedzicem przynależnego mu bogactwa. Poza tym nasze cerkwie pełne są ikon pochodzących z jakościowo słabej produkcji i w ma­łym stopniu przypominających to, co nazywane jest ikoną w tra­

dycji patrystycznej. Wszystko to świadczy o głębokim zapomnie­niu ikony i jej autentycznej wartości. Chodzi nie tyle o estetyczne zasady, które, jak wiadomo, zmieniały się w ciągu wieków oraz zależały od tradycji religijnych i narodowych, lecz o sens ikony, ponieważ obraz jest jednym z kluczowych pojęć prawosławnej teologii. Przecież nie przypadkiem zwycięstwo czcicieli ikon nad ikonoklastami, ostatecznie odniesione w 843 roku, przeszło do historii jako święto Tryumfu Ortodoksji. Koncepcja kultu ikony stała się swego rodzaju apogeum dogmatycznej twórczości świę­tych ojców. Właśnie to wydarzenie postawiło kropkę nad i w spo­rach dogmatycznych, wstrząsających Kościołem od IV do IX wieku.

Współpraca

Informujemy, że na swoich stronach, Mailgrupowy.pl Sp. z o.o. wykorzystuje wraz z innymi podmiotami współpracującymi pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i w celu dostosowania serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o polityce prywatnośc.
Zgadzam się Dowiedz się więcej
Wczytywanie...